Vzpomínkové / pietní akce při příležitosti 75. výročí mučednické smrti sv. biskupa Gorazda

30.08.2017


Dne 4. září 2017 proběhnou vzpomínkové akce při příležitosti 75. výročí mučednické smrti sv. biskupa Gorazda v souvislosti s odbojovou akcí československých parašutistů proti Reinhardu Heydrichovi v roce 1942.

Akce budou zahájeny svatou liturgií dne 4. září od 9.30 hodin v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul. 9 (Praha 2). Bohoslužbu povede Jeho Vysokopřeosvícenost Michal arcibiskup pražský a českých zemí spolu s Jeho Vysokopřeosvíceností Eliou, metropolitou oulským z Finské pravoslavné církve a Jeho Přeosvíceností Izaiášem biskupem šumperským, vikárním biskupem olomoucko-brněnské eparchie. Dále se svaté liturgie zúčastní duchovní zahraničních pravoslavných církví ze Srbska, Ruska a Ukrajiny a pozvaní hosté: Jeho Eminence Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, metropolita a primas český římskokatolické církve; bratr ThDr. Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské; Jeho Eminence, PhDr. Pavel Benedikt Stránský, biskup Starokatolické církve v ČR a zástupci diplomatického sboru v ČR.


Poté proběhne ve 14.35 hod. pietní vzpomínka a kladení věnců na Kobylisské střelnici, kde byl sv. muč. Gorazd přesně v tomto čase před 75. lety popraven.


Okolo 16. hod.  se uskuteční  ještě krátká modlitební vzpomínka u pamětní desky na Pankrácké věznici v Praze 4, kde byl sv. vladyka Gorazd vězněn a mučen.


Vzpomínkové akce budou zakončeny ve večerních hodinách slavnostní recepcí v Martinickém paláci v Praze 1.


Svatý Gorazd II., vlastním jménem Matěj Pavlík, (*26. května 1879 Hrubá Vrbka – †4. září 1942 Praha) byl nejprve katolický kněz a později biskup pravoslavné církve v Československu a propagátor návratu k cyrilometodějské tradici. Za podíl na ukrývání parašutistů, kteří provedli odbojovou akci proti R. Heydrichovi, byl zajat, mučen a popraven nacisty. Jako mučedník byl svatořečen 6. září 1987 v Olomouci.

Další noviny
© 1999-2020PRAŽSKÁ EPARCHIE
oficiální stránky pražské eparchie
  Resslova 9a, Praha 2, 120 00
  mail: info@pravoslavnacirkev.cz, tel: +420 224 920 686
realizace: doublev design studio